Google Üst Sıralarda Çıkma Seo Yöntemi

SEO Google üst sıralara çıkmak işleminin en basit ve halk dilindeki tabiridir çünkü Google’da Üst Sıralara Çıkmak için onlarca kaynak ve içerik bulunabilir ama bu içerikler onlarca farklı yöntem ve işlemden bahsetmektedir ve Her biri olmazsa olmaz çalışmalar olup her birinin hassasiyetle uygulanması gerekmektedir.

SEO (Search Engine Optimization) Nedir ?

Arama motoru optimizasyonu, web sitelerini arama motorlarının daha rahat bir şekilde anlayabilmesine “taramasına” olanak sağlayacak şekilde  arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek “web sitesinin optimize edilmesi” hedeflenir çünkü anahtar kelimelere ait arama motoru aramalarında yükseltilmesidir. 

Anahtar Kelime

Kelimeleriniz sayfanızla alakalı olan anahtar kelimeleri kullanmalı kısa ve öz anahtar kelimeler seçmelisiniz ve sayfanızı anahtar kelime fazla doldurmamalısınız . Odak anahtar kelimeniz ise sayfa başlığı ve kalıcı bağlantıda geçmelidir.

Web Sitesi Hızı

Sitenizin hızı doğrudan seo google puanınızı etkilemektedir. Sitenizi nasıl hızlandıracağınıza dair Web Site Performans Hızını Yükseltme makalemizi okuyarak ve hızlandırma işlemlerini yapabilirsiniz. Web sitenizin hızına puan verirken PageSpeed aracını kullanır sizde Gtmetrix ve PageSpeed  araçlarını kullanarak  sitenizi taratıp ve sayfa açılış hızlarınızı masaüstü ve mobil cihazlar için ölçtürebilirsiniz.  

Görsel ve Video

Kullandığınız görsel ve videonuzu  telif hakkı olmaması mümkün ise size özel olması ve Alternatif metin girilmesi gerekmektedir.

Mobil Uyumluluk

En çok internet trafiğini mobil cihazlar sağlamaktadır. Web tasarımınız mobil uyumlu olmalı ve uyumluluk sorunu hataları var ise bunu (google search console) ile taratılıp sorunlar giderilmelidir. Google mobil uyumlu web sitelere çok önem vermektedir.

Google Search Console

Search Console, web sitesi olan bilgisayar kullanıcılarına Google tarafından ücretsiz sunulan bir web hizmetidir. Web site sahiplerinin internet sitelerini Google dizinine eklemelerini, dizindeki durumunu kontrol etmelerini ve optimize etmelerini sağlar.

Meta Açıklama

En az Meta açıklamaları anahtar kelimeler kadar önemlidir. Başlıklar kullanıcıların ilgisini çekse de önemli olan içeriğin kendisidir. İçerik hakkında fikir sahibi olunacak ilk nokta meta açıklamalardır.

Bağlantılar

Sayfalarınızın linkleri yani kalıcı bağlantıları sayfanız ile alakalı olmalı odak anahtar kelimenizi de içermelidir. En önemlisi ise sitenizde Mutlaka SSL olmalı ve tüm bağlantılarınızın https:// ile gittiğinden emin olmalısınız.

Site Trafiği

Site trafiğinizi arttırmak seo avantaj sağlar kaliteli ve organik trafik alabilmek için sosyal medya platformlarında sayfalar açabilir veya Google Ads yada Sosyal medya reklamları verebilirsiniz.

Özgün İçerik

Kopya içerikleri yazı ve resimleri çok kolay tespit eder bir siteden kopyalayarak iyi bir konuma gelemezsiniz. Kendinize özel içerikler üretmeli emek vermelisiniz.

Google AMP

AMP temel amacı mobil hızlandırılmış sayfalar elde etmektir. Sitenizin kırpılmış bir tasarımını google kendi belleğinde tutar ve kullanıcıların buna hızlı erişmesine olanak tanır. Google amp şartlarına uyuyor ise ve otomatik olarak  tarafından amp sayfalarınız indexlenir.

Etiketler

Üst sıralarda bulunmak için bir diğer yol ise doğru etiketlere sahip olmak gerek çünkü İçeriğinize en uygun etiketi bulmanı gerekmektedir. Etiketleri verirken kendiniz gibi düşünmektense sizin içeriğinize ihtiyaç duyacak insanların bunu nasıl arayacaklarını tahmin etmeniz gerekmektedir. Bunun kolay yolu ise anahtar kelime analizi yazılımını kullanarak en çok hangi kelimeler aranmış bunları bulup daha sonra rahatça kendi etiketlerinizi oluşturabilirsiniz.

404 Hataları

404 sayfa bağlantısı değiştiğinde yada kaldırıldığında yani bulunamadığında ve verilen hatadır. Sitenizde trafik kaybetmemek için 404 sayfalarınızı ilgili başka sayfalara yönlendirebilirsiniz.

Markanızı yaratın 

Web siteleri sanal  mağazadır. Sanal ortamda başarı ise etkin bir ile kullanıcıları çekecektir. Mutlaka marka değerinizi yaratın.

Sosyal Medya

Markanızın internet üzerinde paylaşarak hem ziyaretçi hem etkileşim sağlamış olursunuz. Olmasını sağlayın çünkü ne kadar çok iletişim web siteniz ve markanız üzerinde o kadar başarı getirecektir.

SEO EĞİTİMİ

Eğitimler almak ve öğrenmek istiyorsanız youtube ve udemy gibi platformlarda  dersler alabilirsiniz.

GOOGLE ADWORDS REKLAM VEREREK ÜST SIRADA ÇIKMA

Ads reklam platformu sayesinde SEO yapmadan kısa sürede ücret karşılığında belirli kelime ve bölgelerde üstte çıkmanız mümkündür. Google  Metin reklamları veya Alışveriş reklamları ile üst sırada çıkabilirsiniz. Adwords çalışmaları ile üst sıralarda tıklama başına bir maliyet ile yer alabilirsiniz. Google ile belirlediğiniz anahtar kelimelerde aynı gün üst sıralarda yer alır, potansiyel müşterilerinize hemen ulaşabilirsiniz.