Web Site Hızı ve Performansını Yükseltme

Web Site Hızı Sitenizin kullanıcılar tarafından hızlı açılması oldukça önemlidir. Hem kullanıcılar açısından Arama motorları Google, Yandex diger arama motorları gibi hızlı açılan sayfaları arama sonuçlarında ilk sayfalarda gösteriyor. Bu yüzden sitenizin motorlarında ilk sayfalarda yer almak istiyorsanız site hızlandırma işlemi yapılmalıdır. 3 saniyeden fazla süren sayfa yükleme sürelerinde ziyaretçiler siteye olan ilgilerini kapatıyorlar. Web Site 

1.Görselleri Sıkıştırın

2.HTTP isteklerini azaltın

3.JavaScript Dosyalarını Erteleyin

 4.Dosyaları Küçültün ve Birleştirin

5.Tarayıcı Önbellek(Cache)’i Etkinleştirin

6.CSS Dosyalarını Senkronize Olmayan Şekilde Yükleyin

7.Google PageSpeed Insights

8.GTmetrix

HTTP isteklerini azaltın

 bir web sayfasının yükleme süresinin %80’ini sayfanın farklı bölümlerinde resim, css ve komut dosyası gibi indirerek harcamaktadır. Web sayfasında daha fazla http isteği sayfanın hızlı açılmasına etken olacaktır. Chrome tarayıcı ile sitenize kaç HTTP isteği olduğunu görebilirsiniz. 

 Görselleri Sıkıştırın

Bir görsel kalitesi  yüksek ve boyutu da büyük olur bu da web sitenizi açılırken yavaşlatır bunun için görsellerinizin kalitesi düşmeden boyutunu 890kb’den 59kb düşüre bilirsiniz.

JavaScript Dosyalarını Erteleyin

Javascript ile html taglarını kontrol edebilirsiniz. Tasarım için sabit bir görüntüsü olmamasına rağmen genellikle hareketli nesnelerde kullanılır. bir slayt gösterisi, uyarı penceresi ve anket gibi sistemlerde javascript dili kullanılır.

 Dosyaları Küçültün ve Birleştirin

Css ve js dosyalarında kullanılan gereksiz boşluk ve karakterleri silerek dosyanın boyutunu düşürebiliriz. Bu şekilde sitemizin hızında artış meydana gelecektir. Örnek olarak 245kb olan bir css dosyasını bu şekilde sıkıştırarak 61kb gibi bir boyuta düşürebiliriz. 

Tarayıcı Önbellek(Cache)’i Etkinleştirin

Cache, bellek anlamına gelmektedir. Cache standart olarak bir web sitesine girdiğinizde o sayfayı tarayıcının belleğinde depolar ve bir sonraki girişinde siteye sorgu göndermek yerine belleğinde tuttuğu veriyi kullanıcıya gösterir. Ayrıca gelişmiş cache yazılımları site içinde bir klasör oluşturarak siteye giren bir kişinin görüntülediği sayfayı veriyi bu klasöre kaydeder. Sonrasında o sayfaya giren başka bir kullanıcıya sitede saklanan veri gösterilerek veritabanına sorgu gönderilmeden hızlı bir şekilde siteyi görüntüleyebilir web Site hızı yükseltir.

CSS Dosyalarını Senkronize Olmayan Şekilde Yükleyin

CSS’in açılımı Cascading Style Sheets’dir ve Basamaklı Stil Şablonu anlamına gelir. Kullanım olarak web sitelerinde kullanılan html kodlarına görüntü olarak şekil vermek için kullanılır. Bütün web siteleri istisnasız css kullanır ve sitelerinin tasırımını bu şekilde oluşturur.

1.Adım:

Google PageSpeed Insights hız testi ile sitenizin hızını ölçebilir ve sitenizin yavaşlamasına neden olan sorunları tespit ederek düzelte bilirsiniz. Hızını 10 kat hızlandıra bilirsiniz.

2.Adım:

Arama kısmına web sitenizin URL girerek analiz etmesini sağlıya bilirsiniz.

Web Site hızlandırma

3.Adım:

Sitenizin performansınızı gösterecektir. Hem mobil hem de masaüstü hızını da öğrene bilirsiniz.

4.Adım:

GTmetrix web sitesinde aynı şekilde sitenizin hızını öğrene bilir ve hızını yükselte bilirsiniz.

Gtmetrix

NOT: Unutmayın hızınızı küçük oranda fazla veya az göstere bilir gösterilen hıza aldanmayın.