WHOIS Nedir? WHOIS Veritabanında Arama

WHS Nedir?

WHOIS Nedir? Whois, domain’in bilgilerini içerir. Domain’in kayıt ve süresinin bitiş tarihi, host edildiği firmanın name server bilgileri de yer alır. Mesela uzunyazilim.com domaini kimin adına kayıtlı mail adresi telefon numarası domaini host eden hosting firmasının name server (ns) bilgilerini gösteren bir sorgulamadır. İnternet siteleri için alınan alan adları, kişiye ait bir mülk olarak kabul edilmektedir. Tıpkı diğer mülkler gibi alan adlarının da alım ve satımları gerçekleşmektedir.

Arama motoruna kendi alan adınızı girdiğinizde tarihleri ve isimleri göre bilirsiniz.Bu nedenle bazen alan adlarının kimlere ait olduğunun bilinmesine ihtiyaç duyulur. Bu durumlarda whois sorgulamasına başvurulmaktadır. Whois sorgulaması internette kullanılan alan adlarının kime ait olduğunu öğrenmeyi sağlar.

Whs Sorgulaması Nereden Yapılabilir?

Whois sorgusu yapabilmek için buna özel veri tabanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. ICANN üzerinden yapılmaktadır. Bu sitelerden ücretsiz olarak sorgu yapılmaktadır.

Whs Sorgulamasıyla Hangi Bilgiler Elde Edilir?

Yapılan bir whs sorgulaması ile domain sahibi ve domain hakkında birçok bilgi edinilebilir. Buna göre,

WHS arama sonuçları

Alan Adı:  Kayıt Etki Alanı Kimliği:  Kayıt Şirketi WHS Sunucusu:  Kayıt Şirketi URL’si: Güncellenme Tarihi:  Oluşturma Tarihi:  Tescilin Bitiş Tarihi:  Kayıt Şirketi:  Kayıt Şirketi IANA ID:  Kayıt Şirketi Kötüye Kullanımı İletişim Eposta:  Kayıt Şirketi Kötüye Kullanım İletişim Telefonu:  Etki Alanı Durumu:  https: Etki Alanı Durumu:  https: Etki Alanı Durumu:  https: Etki Alanı Durumu: https: İsim Sunucusu:  İsim Sunucusu: DNSSEC: ICANN Whs Yanlışlık Şikayet Formunun URL’si: https://www.icann.org/wicf/ >>> Whs veritabanının son güncellemesi <<<   Whs durum kodları hakkında daha fazla bilgi için lütfen https://icann.org/epp adresini ziyaret edin.